print logo
  • Username:
    Password:

Suchergebnisse RSS Feed

Зошто американските библиотеки ангажираат социјални работници Denver VOICE - USA 13.04.2019

Градските библиотеки сѐ повеќе стануваат дневни прибежишта за сиромашните луѓе и бездомниците во САД. Со овозможениот пристап до интернет, библиотеките често услужуваат корисници кои се бездомници о на кои им се потребни информации за храна, засолништа, совети за домување и можности за вработување. За да излезе во пресрет на оваа нивна потреба, Јавната библиотека на Денвер е една од неколкуте во земјата којашто има вработено социјален работник на целосно работно време. „Тие доаѓаат тука и ние мораме да им излеземе во пресрет тука,“ вели за Denver VOICE денверската библиотекарка Грин-Нито. Продавачот Двејн Прајд исто така ја објаснува важноста на оваа локална библиотека.

Ексклузивно: Граса Машел за животот после Мандела The Big Issue South Africa - South Africa 25.08.2019

Минатиот декември, Нелсон Мандела почина на 95 години. Мандела беше светска икона која ја изведе Јужна Африка од оковите на апартхејдот кон едно мулти-расно општество. При тоа, ‘Мадиба’ стана симбол на мирот и помирувањето, симбол кој ја отелотвори борбата за правда низ светот. Тој беше првиот црн претседател на ЈУжна Африка, а во 1993та доби и Нобела награда за своите достигнувања. Сега, неговата вдовица Граса Машел – познат поборник за човекови права - за првпат ја крши својата тишина по смртта на Мадиба и зборува за нивната врска за The Big Issue South Africa.

Ралф Стедман: „Мастилото ми беше дрога...“ Big Issue North - UK 09.06.2019

Велшкиот карикатурист Ралф Стедман е познат по своите зајадливи прикази на политичките фигури и по неговите соработки со озлогласениот новинар од САД, Хантер С. Томпсон. Неговите цртежи, етикетирани како „зло-умни“ и „извртени“, беа клучен фактор во стилот на новинарство на Томпсон, таканаречено Гонзо-новинарство, поточно една слободоумна мешавина од факти и фикција, каде ова дуо се нашло во разуздани авантури потпалени од дрога и алкохол. Стедман разговараше со Адам Форест од The Big Issue UK за документарецот за неговиот живот, кој е сеуште во изработка, а во него глуми еден негов долгогодишен фан – Џони Деп. Стедман нацрта и ислустрација за насловната страна на списанието.

Гери Олдман: актерот на актерите The Big Issue - UK 10.02.2019

Гери Олдман е признаен од своите современици како еден од најголемите актери на својата генерација. Почитуваниот британец има играно цел спектар на славни ликови меѓу кои и Ли Харви Освалд во ЏФК, Грофот Дракула во Дракула на Брам Стокер, и Сириус Блек во Хари Потер. Во 2012 година, Олдман беше номиниран за оскар за улогата на Џорџ Смајли во Tinker Taylor Soldier Spy. Олдман зборува со Џејн Греам од The Big Issue UK за Холивуд, своите најсреќни спомени, и за тоа како разговарал со самиот себеси и сите четворица Битлси.

Графити уметник Стик: слика ѕидови, менува животи The Big Issue Japan - Japan 13.01.2019

Некогаш бил бездомник и се борел да преживее на улиците во Лондон, Англија, но во денешно време уметноста на графити-уметникот Стик се продава за илјадници долари и се наоѓа во домовите на познатите личности како на пример Сер Елтон Џон, Боно, легендарниот гитарист на Queen – Брајан Меј и раперот Тини Темпах. Стик зборуваше со новинарот од Big Issue Japan за осаменоста, стравот за неговиот живот додека живеел на улиците во Британија и како сликањето му помогнало да почне одново.

НЕ Е БЕ ТОЈ ПИЈАНИЧИШТЕ INSP 11.11.2019

Шкотскиот писател Ирвин Велш ја напиша оваа ексклузивна божиќна приказна за да се објави во уличните весници низ светот. Приказната е сместена во времето по романите „Возделничење“ (заб. на прев.) (‘Trainspotting’) и неговото продолжение „Порно“(‘Porno’) и го следи озлогласениот лик Френсис Бегби, кого го глумеше Роберт Карлајл во филмската адаптација на Дени Бојл од 1996 година. Ирвин Велш е амбасадор на INSP (Интернационална мрежа на улични весници), која поддржува 122 улични весника во 40 земји. Ирвин Велш во една претходна пригода го опиша концептот на улични весници како „едно од најголемите општествени достигнувања во последните 20 години“.

Ив Енслер: За ракот и силувањата во Конго Real Change - USA 28.06.2019

Ив Енслер е американски драматург, автор и активист која низ светот е познат по нејзината драма ,,Монолозите на вагината” (,,The Vagina Monologues”). За време на нејзината неодамнешна посета во Америка, таа разговараше со Риал Чејнџ (,,Real Change”) во Сиетл за нејзината нова книга ,,Во телото на светот: Мемоар” која ги содржи неодамнешните значајни промени во нејзиниот живот. Во нив спаѓа посетата на Конго во Африка чија цел е да им помогне на женските жртви на силување и измачување како и лична дијагноза на рак што целосно ја шокираше.

Јусеин Болт: светска суперѕвезда INSP 28.06.2019

Веројатно најнадарениот спортист на светот, Јусеин Болт освои три златни медали и собори три светски рекорди на Олимписките игри во 2008 год. во Пекинг, Кина. Тој стана првиот човек во историјата на олимпијадите којшто победил на трките на 100 и 200 м со време на светски рекорд. Во 2012 год., Болт одново испиша историја на Олимписките игри во Лондон со тоа што ги одбрани сите три олимписки титули, а со тоа и се здоби со статус на легенда. Во ексклузивното интервју за Ејми Мекинон од ИНСП, Болт говори за трчањето и за неговата посветеност да им помогне на децата од Јамајка.

АВСТРИЈЦИ ЗДРУЖЕНО ИМ ПОМАГААТ НА ДЕЦАТА ОД ШУТО ОРИЗАРИ -Носиме куфери полни со радост Lice v lice - Macedonia 25.04.2019

Џени и Горјан се едни од најголемите пријатели на децата што се згрижени во Центарот за згрижување деца од улица. Тие живеат во Австрија, но редовно доаѓаат кај своите мали пријатели носејќи им полни куфери облека, играчки, разни боенки, но и многу топлина и љубов.

Музика од отпад Hecho en Buenos Aires - Argentina 22.04.2019

Во Катеура , биску до Асунсион, главниот град на Парагвај , млади свират музика од Моцарт, Бетовен и од Битлси на инструменти направени од отпад .Тие се инзвонредниот Рециклиран Оркестар , во чии фанови се вбројуваат хеви метал легенди , Мегадет.

Користи срце и разум за да станеш човек, а не роб! Lice v lice - Macedonia 18.04.2019

Со силна, моќна и добронамерна социјална и општествена порака во својата музика, „Бернајс пропаганда“ во исто време ја забавува својата публика, но уште повеќе ја поттикнува да мисли и да дејствува.

ЕРЏАН САДИК - НАЈУСПЕШНИОТ ПРОДАВАЧ НА „ЛИЦЕ В ЛИЦЕ“ Lice v lice - Macedonia 25.02.2019

Ми беше непријатно што продавам на улица, па им се обраќав тивко на купувачи-те. Тие не ме ни слушаа, не ни застануваа, па сфатив дека така ништо не правам. Сега знам дека оваа работа е многу убава и чиста и морав да се потрудам „Лице в лице“, а и јас преку него, да успее – вели Ерџан со сериозност како да раскажува за работата на својот живот.

Како изгледаат оние на кои не им обрнуваме внимание? Apropos - Austria 18.02.2019

Минатата година, австискиот фотограф, добитник на награди, Јоаким Бергауер го започна својот убаво замислен, необичен и смел проект „Зар не можете да ме видите?” Насловот на оваа низа фотографии може да звучи краток на прв поглед, но зад него се крие многу повеќе – жени и мажи кои просат во Салзбург му дозволуваат на Бергауер да ги фотографира. „Овој проект се однесува на одлуката да се тргне погледот.”

Здраво срце, сега мене ми припаѓаш! Живот со орган од донатор Bodo - Germany 18.02.2019

Само што е напишан овој прилог, веднаш добива ненамерна актуелност. На почетокот на јануари беше откриен скандал за понатамошно донирање на органи, овој пат во клиниката Лејпциг. Постои загриженост дека во иднина луѓето сè помалку ќе бидат подготвени да донираат органи. Разбирлива е несигурноста и губењето доверба на потенцијалните донатори, но дали е во ред сега да се избегнува донирање на органи? Уличниот весник „Бодо“ од Дортмунд разговараше со една личност на која ѝ беше направена трансплантација.

Дастин Хофман: „Ми требаше цел живот за да станам среќен“ The Big Issue - UK 17.01.2019

Тој е легенда од филмското платно, а неодамна го имаше и своето деби како режисер на Quartet, филм за пензионирани членови на оперски квартет. Дастин Хофман отворено говори за сексот, дрогата, за славата – и за тоа како Денис Потер му го променил животот.

Ирвин Велш: „Зависноста не ја предизвикува дрогата, туку нешто друго“ INSP 08.01.2019

Минатиот месец ИНСП ексклузивно разговараше со шкотскиот автор Ирвин Велш кој целиот концепт со уличните весници го опиша како „едно од најголемите општествени достигнувања во последните 20 години.“ Се наоѓаше во родниот град Единбург, Шкотска, на посета од Чикаго, САД, кадешто сега живее. Велш говореше за својот најнов роман „Наркомани“, претходникот на класикот „Броење возови“ од 1993 година, како и за шкотската независност. А да, секако, по малку и за дрогата.

Јапонските улични весници: „Нема да се предадеме“ The Big Issue - UK 18.03.2019

Колпортерите се вратија на улиците на Токио со изданија на The Big Issue Japan, штом редакцијата вети поддршка на сите колпортери погодени од земјотресот со јачина 9.0 што резултираше во цунами.

Фактбокс – Јапонската катастрофа низ цифри Reuters 18.03.2019

Листата што ќе следи во текстот е збир на можните последици и реакции на катастрофалниот земјотрес и цунами што го стресоа североисточниот брег на Јапонија, како и следствената криза на нуклеарните централи.

Ени Ленокс во посета на уличниот весник во Малави INSP 18.02.2019

Поп ѕвездата Ени Ленокс денес се воодушеви од колпортерите на уличните весници коишто ѝ запеаја песна во канцелариите на Big Issue во Блантајер. Посетата на главниот град на Малави беше дел од нејзиното прво патување како именуван пратеник на шкотскиот парламент.

kürzlich hinzugefügt

SNS logo
  • Website Design