print logo

Strach rodziców opóźnia podjęcie leczenia AIDS przez ich dzieci

 IPS 14 July 2019

Diana Banda* nie znajduje już nowych pomysłów na to, jak wytłumaczyć swojemu sześcioletniemu synkowi, dlaczego codziennie musi połykać garść tabletek. (707 Words) - By Nerbert Mulenga

Share

Lusaka, Zambia.

Jej syn David jest nosicielem wirusa HIV i od dwóch lat przechodzi leczenie antyretrowirusowe (ARV). Jednak minie jeszcze trochę czasu zanim pozna prawdę, bo jego matka wymyśla coraz to nowe powody, dla których ten musi nabożnie przyjmować leki.

"Pyta mnie niemal codziennie, dlaczego w kółko musi jeść jakieś lekarstwa. Na początku, tłumaczyłam mu, że ma nieustający ból głowy, ale kiedy wyjechałam na tydzień, nie brał ich przez dwa dni. Protestował potem, że nic go nie bolało" - mówi Banda, gospodyni domowa z Lusaki, stolicy Zambii.

"Rodzina musiała przekonywać go, że według tego co powiedział lekarz, jego głowa zacznie się powiększać jeśli kiedykolwiek przestanie przyjmować leki. On jednak podważa wszystko, co mu mówię" - żali się matka chłopca.

Banda nie jest jedynym rodzicem, który robi wszystko, co może, by jego dziecko nie dowiedziało się o obecności wirusa. W Zambii są tysiące takich osób, które za bardzo boją się wyznać swoim dzieciom prawdę. Kierują nimi różne powody, ale najczęściej jest to niepewność co do reakcji dziecka, strach przez napiętnowaniem i obawa o bycie oskarżonym o rozwiązłość.

Jednak według ekspertów, rodziny i społeczności, które utrzymują swoje potomstwo w nieświadomości choroby są kijem w szprychy dla państwa, które stara się promować leczenie antyretrowirusowe dzieci.

"Podjęcie leczenia ARV jest dużo częstsze w przypadku dorosłych niż małych pacjentów. Dzieje się tak, ponieważ rodzice przeważnie nie są skorzy do brania swoich  dzieci na badania, a jeśli już to robią, to nie starają się wpływać na nie, by te angażowały się aktywnie w proces leczenia. To nie ułatwia terapii" - mówi dr Mutinta Nalubamba, koordynator leczenia ARV w Ministerstwie Zdrowia.

Według niego, pod koniec 2009 roku na obecność wirusa HIV przebadano ponad 30 000 dzieci mimo, że wymagało tego przynajmniej 70 000. Wynika to z liczby zakażonych kobiet w ciąży, które musiały przenieść wirusa na swoje potomstwo. "Prosimy rodziców, których dzieci są nosicielami wirusa HIV, by byli bardziej otwarci na problem, bo unikanie prawdy jest ryzykowne dla życia ich pociech" - mówi Nalubamba.

W Zambii, każdego roku rodzi się 40 000 dzieci z wirusem HIV, ale tylko 21 000 przechodzi leczenie ARV.

"Ponad 90 % dzieci z wirusem HIV urodziło się z nim. Smuci jednak fakt, że ponad połowa z nich umiera przed drugimi urodzinami, bo nie otrzymuje leczenia antyretrowirusowego" -powiedział Nalubamba dla IPS.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Banda twierdzi, że nie zniosłaby nawet myśli o tym, że jej synek miałby się dowiedzieć, iż jest nosicielem.

"Wiem, jak bardzo bym cierpiała z tego powodu, bo już zdarzają się dni, w których czuję się jakbym miała skonać. A jak miałoby to znieść dziecko?" - pyta Banda, której mąż zmarł w 2007 roku na chorobą powiązaną z AIDS.

Matildah Mwamba, tradycyjna położna i doradca małżeński twierdzi, że większość rodzin w Zambii nie rozmawia z dziećmi o ich chorobie ze względu na normy kulturalne, wedle których starsi nie wszystko mówią młodszym.

"Największym problemem jest to, że HIV i AIDS są nadal traktowane jako śmiertelna, nieuleczalna pandemia, która jest jak wyrok śmierci. Przed wyjawieniem prawdy swojemu dziecku pojawiają się pytania o to, jak to zniesie. Dlatego większość ludzi wybiera okłamywanie potomstwa lub zamknięcie mu dostępu do jakichkolwiek informacji związanych z chorobą" - mówi Mwamba.

Banda boi się, że jej syn może przypadkowo dowiedzieć się, że jego pigułki to leki ARV. Zezwala więc mu na oglądanie telewizji wyłącznie w swojej obecności oraz uważa, aby ten nie znalazł się w miejscu, gdzie ludzie mogą o tym mówić. "To tak na wypadek, gdyby przełączył na jakiś kanał, który mógłby mu napędzić podejrzeń co do lekarstw, które bierze. Zawsze zmieniamy program kiedy na ekranie pojawi się jakaś reklama informacyjna o HIV lub cokolwiek, co się z tym wiąże" - wyznaje Banda.

Ministerstwo Zdrowia pracuje obecnie nad wytycznymi dla doradztwa dziecięcego. Wiele organizacji pozarządowych realizuje programy interwencyjne, by zwiększyć świadomość na temat problematyki HIV i AIDS oraz, by zwalczać ukrywanie przez rodziców choroby swoich dzieci.

Felix Mwanza, rzecznik organizacji Treatment and Advocacy Literacy Campaign mówi: "Chcemy by dzieci poszerzały swoją wiedzę o chorobie, aby mogły budować relacje z rówieśnikami i żeby nauczyły się nie kryć ze swoim problem z HIV czy AIDS. Sprawiedliwym jest, by dziecko poznało prawdę. Może ono wtedy chociażby przypominać rodzicom o lekarstwach".

*imiona i nazwiska zostały zmienione

SNS logo
  • Website Design