print logo

Venkovští rodiče bojují s přenosem viru HIV na své děti

 IPS 07 July 2019

Když před pěti lety zemřel Samuelu Mwangimu pětiletý syn na AIDS, myslel si, že smrt jeho syna je i smrtí jeho rodu. „Plakal jsem. A v hloubi srdce jsem věděl, že to je konec,“ říká HIV pozitivní Mwangi. (613 Words) - By Isaiah Esipisu

Share

Smrt potomka byla ránou jak pro Mwangiho, tak pro jeho družku Miriam Wanjiru, protože jejich syn byl v léčebném programu ve zdravotním středisku. Oba věřili, že přežije.

"Bylo to zoufalství, dívat se, jak celý rok trpí bolestivými příznaky HIV," říká Mwangi.

Mwangi a Wanjiru jsou jen jedním ze stovek HIV poziztivních párů v regionu Kieni v podhůří Mount Kenya přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi.

Navzdory skutečnosti, že léčebný program Prevence přenosu z matky na dítě (PMTCT) je v Keni poskytován zdarma, většina žen zejména ve venkovských oblastech navštěvuje prenatální kliniky tak zřídka, že nejsou dostatečně poučeny o výhodách programu PMTCT a léčba pro ně zůstává nedostupná.

Studie s předlouhým názvem "Projekt bezpečného mateřství v Keni: posouzení prenatální péče, poskytování služeb a dopady na PMTCT" odhaluje, že polovina těhotných žen na keňském venkově navštíví prenatální kliniku během těhotenství pouze jednou. Pro většinu z nich je vzdálenost na nejbližší kliniku tou hlavní překážkou. Což platí právě o regionu Kieni.

Nicméně před třemi lety se Wanjiru a Mwangi připojili k místní svépomocné skupině (SHG), která sdružuje 106 HIV pozitivních obyvatel Kieni. Díky skupině se pár dozvěděl, že existuje možnost, aby Wanjiru porodila HIV negativní dítě, přestože ona i Mwangi jsou HIV pozitivní.

"Prevence přenosu HIV z matky na dítě pomohla už tisícům dětí v Keni i jinde. Vše, co je třeba, je řídit se radami odborníků od okamžiku početí, v průběhu těhotenství, až po dobu kojení," vysvětluje Joseph Karanja, gynekolog a profesor přednášející na Univerzitě v Nairobi.

To přesně udělala Wanjiru s pomocí SHG. "Přijali jsme je do našeho poradenského centra v Narumoro a později zapojili do programu PMTCT," říká Nancy Mwithigani, facilitátorka jedné z neziskových organizací podporujících SHG.

"Lékař mi předepsal zvláštní léky a stravu, které společně měly posílit můj imunitní systém před početím," říká Wanjiru.

Po třech měsících se její imunita stabilizovala a Wanjiru otěhotněla. Okamžitě začala navštěvovat prenatální klinku v Narumuro, ležícím dvanáct kilometrů od jejího domova. V pravidelných kurzech pokračovala ještě dalších devět měsíců po porodu. Vše zdarma.

Až do této zkušenosti Wanjiru, stejně jako většina venkovanek, považovala PMTCT za projekt určený pro elitu, a to především městskou.

"Obvykle jsem si program spojovala s lidmi, kteří mají hodně peněz, a ne s chudými rolníky jako jsem já," říká.

Program PMTCT byl v Keni zahájen v roce 2005 a v současnosti běží v 80% prenatálních klinik po celé zemi. Výzvou ještě zůstává distribuce léků a služeb v odlehlých zákoutích země.

Díky agresívní veřejné vzdělávací kampani vedené humanitárními organizacemi v regionu Kieni byla prakticky každá domácnost poučena o výhodách PMTCT. Nevládní organizace jsou tak hlavním partnerem vlády při realizaci projektu ve venkovských oblastech.

Když Wanjiru porodila HIV negativní miminko, společně se svým partnerem propadli nadšení. "Tohle je ta nejlepší věc, která nás potkala," říká Wanjiru o svém dnes dvouletém synu Waweruovi.

Sedí na zápraží, loupe brambory k večeři a po očku sleduje svého syna, jak s tátou hraje na schovávanou.

"Jsem šťastná, že po deseti letech, co jsme HIV pozitivní, nám Bůh seslal důvod k radosti - dítě, které není nakažené virem HIV," říká Wanjiru.

To také dodalo naději i ostatním párům v SHG.

"Wanjiruino HIV negativní dítě je jen začátek. Dvaadvacet dalších HIV pozitivních párů vyjádřilo svůj zájem a v uplynulých dvou letech třináct z nich už přivedlo na svět vlastního HIV negativního potomka. To dokazuje úspěch a význam projektu PMCTC," říká Mwithigani.

Další HIV pozitvní matkou ve skupině SHG, která porodila zdravé dítě, je Jane Wandia.

"Díky antiretrovirálním lékům poskytovaným zdarma jsem se cítila natolik dobře, že jsme se s manželem rozhodli pořídit si ještě jedno dítě," říká Wandia. Její manžel je HIV negativní.

Podle Mwithiganiho se projekt PMTCT s pomocí nevládních organizací stává dostupným i v odlehlých zemědělských oblastech severovýchodní Keni.

 Other Language Versions

  • English
SNS logo
  • Website Design