print logo

Nie można urodzić się w gorszym miejscu na ziemi

 Street News Service 11 October 2019

Młode dziewczyny umierają w trakcie porodów, wiele dzieci nie dożywa „piątej wiosny” i wciąż nie wiemy, jak opanować zarazy i zakażenia przenoszone drogą płciową. Dla Sierra Leone ostatnie lata były niezwykle ciężkie, a obecnie ten kraj ma spore problemy z publicznym zdrowiem i edukacją. Jest jednak organizacja, która stara się o inny scenariusz dla jednego z najuboższych państw świata. (885 Words) - By Samanta Balie

Share

SNS(EU)_The worst place on earth to be born

 Mobilisation of children under five and nursing mothers during “Mami Pikin Webody Week” (Mother and Child Health Week) in Tonkolili District of Sierra Leone. Photo: Samantha Bailie.

Większość ludzi mieszkających w krajach rozwiniętych, bez komplikacji "płodzi dzieci", które rosną, ciesząc się dobrym zdrowiem. Tymczasem w Sierra Leone to podstawowe prawo człowieka jest luksusem, którego zdecydowanie nie zbywa. W tym zachodnio-afrykańskim państwie, jedno na czworo dzieci nie dożywa swoich piątych urodzin, co daje Sierra Leone pierwsze miejsce na świecie, pod względem umieralności dzieci.

Irlandzka filia organizacji Concern, prowadzona przez koordynatora programów zdrowotnych Rajeev'a Vishwakarmę, postawiła sobie za cel zmienić te fatalne statystyki. Concern Ireland działa w pięciu administracyjnych regionach Sierra Leone - zarówno miejskich jak i wiejskich - aby wesprzeć najbardziej potrzebujących. Są to głównie kobiety w wieku reprodukcyjnym (brzemienne i karmiące) oraz dzieci, których wiek nie przekracza piątego roku życia. Działania te mają zmniejszyć wysoki wskaźnik umieralności najmłodszych.

Sierra Leone jest oficjalnie najgorszym miejscem na ziemi, w którym można się urodzić. W szpitalach panuje nieznośny skwar i jest obecny tłum pacjentów, a położnictwo mocno "kuleje". Nawet jeśli dziecko przeżyje poród i tak czyha wiele zagrożeń dla jego życia. A najczęstsze z nich to malaria, biegunka lub ostre zakażenie układu oddechowego (ARI).

"Zwalczamy zarazy poprzez profilaktykę, promocję i leczenie. Współpracujemy z różnymi instytucjami takimi jak Ministerstwo Zdrowia i Higieny (MoHS), rząd Sierra Leone, UNICEF czy Voluntary Service Overseas (VSO). Nasze działania mają wesprzeć potrzebujące matki i ich dzieci" - tłumaczy Vishwakarma.

Mimo starań tak różnorodnej grupy znaczących organizacji, Sierra Leone nadal boryka się z problem HIV i AIDS, a Afryka subsaharyjska przoduje na świecie liczbą zarażonych tymi chorobami.

"Naszym głównym celem jest prewencja zakażeń przekazywanych z  matki na dziecko (PMTCT - Preventing Mother-to-Child Transmission). Współpracujemy z rządem, aby zapewnić powszechny dostęp do świadczeń PMTCT. Zmierzamy do zredukowania o połowę zarażeń wirusem HIV przenoszonych na dzieci przez ich matki do końca 2010 roku. "Chcemy też zwiększyć udział mężczyzn w programach PMTCT o 75%" - mówi Vishwakarma.

Niedożywienie jest kolejną znaczącą przyczyną wysokiej umieralności noworodków w Sierra Leone. Jedną z najbardziej niebezpiecznych praktyk, wynikających ze społecznych obyczajów,  jest odstąpienie od karmienia niemowląt piersią. W wielu częściach Sierra Leone dieta nowonarodzonych, składa się z wody i ryżu zamiast z matczynego mleka.

W praktyce przekłada się to na to, że dzieci są bardziej narażone na infekcje spowodowane skażonym pokarmem i wodą. Zważywszy na fakt, że tylko 10% matek karmi swoje niemowlęta przez pierwsze 6 miesięcy ich życia, jest to znaczący problem.

Mimo, że wysoka umieralność dzieci to złożony problem, Vishwakarma jest przekonany o rychłym sukcesie Concern Ireland.

"Edukujemy ciężarne kobiety poprzez 22 sesje poświęcone takim tematom jak: badanie ciąży i opieka nad jej przebiegiem, odżywiania i karmienie piersią. Staramy się także zwiększyć dostęp do wody pitnej oraz realizujemy program mający na celu poprawę bezpieczeństwa żywności w niektórych regionach" - tłumaczy Vishwakarma.

"Rozpoczęliśmy także program Community Led Total Sanitation, którego zadaniem jest promowanie kanalizacji ekologicznej. Społeczni pracownicy zdrowotni i tradycyjni położni zostali przeszkoleni do wizyt domowych, które mają na celu promocję zdrowia oraz rozpoznanie przypadków dzieci niedożywionych lub cierpiących na niewydolność układu odpornościowego. Tworzymy także program pilotażowy pod hasłem mami pikin webody kitchen (zdrowa kuchnia matki i dziecka), które będzie promować zdrowie i odpowiednie odżywianie ciężarnych kobiet oraz dzieci do piątego roku życia poprzez integrujące sesje, uświadamianie jak istotna jest higiena oraz zapoznawanie z przepisami na codzienne dania, które są pożywne i tanie".

Mimo uruchomienia tych programów i inicjatyw, wiele obyczajów, zakorzenionych w świadomości mieszkańców Sierra Leone, jest niezwykle niebezpieczne dla przeżycia dziecka. Przedwczesne małżeństwa, czy nie chodzenie do szkoły, to częste przypadki, które mogą doprowadzić do obniżenia jakości życia najmłodszych.

"Staramy się przekonywać młodzież oraz ich rodziców, że ich pociechy muszą uczęszczać do szkoły. W ten sposób może uchronimy je przed wczesnym małżeństwem. Ostatnio w Sierra Leone zaobserwować można wzrost liczby ciąż nastoletnich dziewczyn i rodzice obawiają się posyłać swoje córki do szkół. Concern Ireland współpracuje ze starszyzną i głowami rodzin, zachęcając rodziców i nauczycieli, aby działali na rzecz powstania wewnętrznych, lokalnych przepisów, żeby zwiększyć społeczną kontrolę na wielu płaszczyznach" - podkreśla Vishwakarma.

Kolejnym wyzwaniem dla Sierra Leone jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności i prawidłowego odżywiania przy jednoczesnej rekonstrukcji rolnictwa. Chodzi o to, aby ludzie mieli dostęp do odpowiedniego jedzenia oraz większą świadomość tego, co powinni jeść. Jest to kolejna sprawa, którą Concern Ireland zamierza się zająć.

"Realizujemy program "Food Income and Market" (FIM), którego celem jest bezpieczeństwo żywności oraz walka z głodem poprzez rozwój rolnictwa, zwiększenie dostępu do rynku oraz wspieranie powstawania mikroprzedsiębiorstw i hodowli zwierząt. Mamy komitet zarządzania zdrowotnego, który promuje uprawę, aby zwiększać zyski, zdywersyfikować żywność oraz sprawić, żeby była ona obecna w każdym domu" - tłumaczy Vishwakarma.

W ostatnich latach Sierra Leone poczyniła niezłe postępy w zredukowaniu śmiertelności matek oraz zwiększeniu dostępu do służb medycznych, jednak wciąż pozostaje wiele wyzwań. Dzięki wsparciu takich organizacji jak Concern Ireland, może wreszcie przyszłością kobiet i ich dzieci w Sierra Leone będzie życie w zdrowiu i dostatku.

 Other Language Versions

SNS logo
  • Website Design