print logo

Mniej dzieci umiera dzięki ogłoszeniom radiowym

 Street News Service 27 April 2019

Któż by nie chciał, żeby do snu utulał go głos znanej osoby? W Senegalu rodzice oraz ich dzieci słuchają takiej 30-sekundowej audycji radiowej co noc. Nie jest to jednak program plotkarski, a troskliwe przypomnienia o założeniu siatek przeciw komarom przed ułożeniem się do snu. (703 Words) - By Amanda Fortier

Share

SNS_Malaria

 Senegalese women with mosquito nets. Photo courtesy of Malaria No More

Każdej nocy z radioodbiorników w całym kraju słychać głos senegalskiej gwiazdy muzyki Youssou Ndour.

"Już dziewiąta" - śpiewa w Wolof, swoim języku ojczystym. "Czy ty i twoja rodzina jesteście bezpieczni pod siatkami przeciw komarom?"

Kampania NightWatch - pierwszy tego typu projekt z użyciem interaktywnych mediów - został zainicjowany we wrześniu przez międzynarodowe organizacje pomocy Malaria NoMore oraz Lalela Project. Sam pomysł nadawania ogłoszeń poprzez radio nawiązuje do podobnego rozwiązania zastosowanego w latach '80 w Stanach Zjednoczonych, kiedy to przypominano rodzicom, aby czuwali nad dziećmi w nocy. Senegalska kampania znana pod nazwą Fanaan Jamm ("Śpij w Spokoju") połączyła swoje siły z jednym z głównych operatorów w kraju, TIGO. Wysyłają codziennie smsy do 50 000 osób przypominając o zaciągnięciu siatek przed snem.

W Afryce malaria pozostaje główną przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. Co 45 sekund umiera jedno dziecko z powodu choroby, której można uniknąć albo wyleczyć. Zmniejszenie liczby umierających dzieci o dwie trzecie do 2015 roku to jeden z celów programu Milenijne Cele Rozwoju. Chociaż Senegalczycy czynią postępy, wciąż jeszcze dużo pracy przed nimi.

Jak twierdzi dr Diouf, koordynator i wysłannik Narodowego Programu Kontroli Malarii w Senegalu (National Malaria Control Program in Senegal), ostatnie badania wskazują, że wskaźnik umieralności dzieci zmniejszył się o 30%. W 2005 na każde 1000 urodzeń przypadało 121 śmierci. W latach 2008-2009 liczba ta spadła do 85.

"Wydaje nam się, że nasze wysiłki zmierzające do tego, by zapobiec malarii, mają duży wpływ na zmniejszenie śmiertelności wśród dzieci" - wyjaśnia dr Diouf. "85% gospodarstw domowych posiada co najmniej jedną siatkę. Natomiast odsetek impregnowanych siatek przypadający na dzieci poniżej piątego roku życia to około 45%, natomiast na kobiety w ciąży przypada 48%. Zatem jak widać, jeśli chodzi o ich stosowanie, jest jeszcze dużo do zrobienia."

"Sztuka przyciąga uwagę ludzi i wywołuje zmiany w ich zachowaniu."

Kampania NightWatch jest jednorocznym pilotażowym projektem, który przyciągnął nazwiska najbardziej znanych celebrytów oraz osób publicznych. Projekt zawdzięcza swój sukces w dużej mierze poparciu ze strony lokalnych piłkarzy, przywódców religijnych, a także muzyków takich jak AKON, Viviane i Youssou Ndour. Zeszłego roku Ndour pomagał organizacji Malaria NoMore w tworzeniu senegalskiej wersji programu American Idol. Wspólnie uruchomili ogólnokrajowy konkurs połączony z dystrybucją siatek przeciw komarom.

Podczas tego wydarzenia, Ndour podkreślał że kampania powinna zawierać w sobie odniesienia kulturowe.

"Kiedy biali ludzie przychodzą, żeby mówić o malarii, pojawia się pewien rozdźwięk... Natomiast jeśli ludzie słuchają znanych im osób, zmiana może być duża. Kiedy my z nimi rozmawiamy, oni rozumieją. Wiemy jak do nich dotrzeć (mówiąc o malarii) i wywieramy pozytywny efekt."

Ndour już od dawna pełni funkcję międzynarodowego rzecznika na rzecz walki z malarią w Afryce i jest wpływową osobą w swoim rodzinnym kraju.

"Tu w Senegalu, Youssou Ndour cieszy się powszechnym poważaniem" - mówi Yacine Diop Djibo, krajowy kierownik Malaria NoMore w Senegalu.

"Jest obecny w naszym życiu od 30 lat. Stworzył wiele piosenek. Jest osobą publiczną, która jest bardzo dobrze odbierana. Przed zaangażowaniem go przeprowadziliśmy mnóstwo badań, które wskazały na niego jako lidera, z którego ludzie biorą wzór i którego widzą jako przykład człowieka sukcesu, którego powinni słuchać."

Łączenie tak różnych mediów jak radio, muzyka i smsy okazuje się być bardzo wydajnym, sprawdzonym sposobem informowania społeczeństwa o zapobieganiu malarii.

Założycielka Lalela Project, Andrea Kerzner jest zwolenniczką korzystania ze sztuki i kultury w procesie emancypacji ludzi żyjących w ekstremalnej biedzie. Jej zespół pracował w krajach afrykańskich używając pomysłów i wyobraźni, aby rozwiązać skomplikowane problemy.

"Kreatywność oznacza łączenie ludzi w bardzo emocjonalny sposób" - mówi Kerzner. "Jeżeli spowodujesz, że ludzie zaangażują się w kreatywnym otoczeniu, to możesz być pewna, że zaangażują się w o wiele głębszym wymiarze i sprawisz, że zrozumieją. Uważamy, że potęga sztuki zwraca uwagę ludzi i wywołuje zmiany w zachowaniu łatwiej niż zwykłe przekazywanie informacji i mówienie ludziom, co powinni, a czego nie powinni robić."

Kampania NightWatch zostanie rozciągnięta tego lata na Kamerun, w tym samym czasie ruszy także ogólnokrajowa dystrybucja niemal 9 milionów siatek.

Photo caption:

Senegalskie kobiety trzymające siatki przeciw komarom. Zdjęcie dzięki uprzejmości Malaria NoMore

 Other Language Versions

SNS logo
  • Website Design