print logo
  • Username:  
    Password:  

Výzva vysílaná rozhlasem jako prevence malárie

 INSP 27 April 2019

Kdo by si neposlechl rád před usnutím hlas slavné osobnosti? V Senegalu večer co večer vysílají všechny rozhlasové stanice krátký půlminutový spot. Nejedná se však o žádné klevetění celebrit, ale o citlivé připomenutí, že není radno spát v posteli bez moskytiéry. (684 Words) - By Amanda Fortier

Share

SNS_Malaria

 Senegalese women with mosquito nets. Photo courtesy of Malaria No More

Každou noc, krátce před večerkou, se z každého radiopřijímače v zemi ozve hlas senegalské superstar Youssoua Ndoura.

"Máme devět hodin večer," zpívá ve své rodné wolofštině. "Jste dnes vy a vaše rodina v bezpečí pod moskytiérou?"

Kampaň Noční hlídka - první interaktivní mediální projekt svého druhu - odstartovala loni v září mezinárodní podpůrná organizace Malaria No More ('Malárie už ne') a Lalela projekt. Nápad vysílat veřejná varování a oznámení ve večerních hodinách je původem z Ameriky, kde v osmdesátých letech touto cestou nabádali rodiče, aby ještě jednou pozdě v noci zkontrolovali své spící děti. Na senegalské kampani, známé jako 'Fanaan Jamm' nebo 'Spi v pokoji', spolupracuje také jeden z nejvýznamnějších telefonních operátorů v zemi TIGO. Denně rozešle 50 000 textových zpráv po celém Senegalu připomínajících příjemcům, že si mají před spaním zatáhnout moskytiéru.

Malárie zůstává africkým zabijákem číslo jedna u nejmenších dětí do pěti let. Každých pětačtyřicet vteřin umírá jedno dítě na následky této choroby, kterou lze nejen léčit, ale i jí účinně předcházet. Snížit do roku 2015 počet dětských úmrtí na třetinu je jedním z Rozvojových cílů tisíciletí. V Senegalu zaznamenali značný pokrok, i když hodně práce ještě zbývá.

Podle dr. Dioufa, zástupce koordinátora senegalského Národního programu pro kontrolu malárie, poslední výzkumy ukazují, že dětská úmrtnost klesla o třetinu. V roce 2005 připadalo 121 úmrtí na tisíc narozených dětí. V letech 2008 až 2009 toto číslo kleslo na 85.

"Myslíme si, že naše práci na poli prevence malárie podstatně přispěla k tomuto snížení počtu úmrtí," komentuje výsledky dr. Diouf. "Osmdesát pět procent domácností vlastní alespoň jednu síť proti komárům. Ale využití u dětí do pěti let věku je pouhých čtyřicet pět procent a u těhotných žen čtyřicet osm. Je tedy zřejmé, že v oblasti používání moskytiér máme ještě co dohánět."

Kampaň Noční hlídka je rok trvající pilotní projekt, který už přilákal největší senegalské celebrity a osobnosti veřejného života. Podpora místních fotbalistů, náboženských vůdců a hudebníků jako AKON, Viviane a Youssou Ndour je důležitou podmínkou úspěchu projektu. Vloni Youssou Ndour ve spolupráci s organizací Malárie už ne pomáhal odstartovat senegalskou mutaci show Amerika hledá talent. Součástí soutěže je i distribuce moskytiér.

Při té příležitosti Youssou Ndour zdůraznil, jak důležité je udělat z kampaně proti malárii kulturní událost.

"Když o malárii mluví běloši, kteří k nám přicházejí zvenku, lidé jim málo rozumí... ale když k nim promluví místní, myslím, že je to velký rozdíl. Nám rozumí. My víme, která slova použít, a máme výsledky."

Ndour je již delší dobu významný mezinárodní mluvčí v boji s malárií v Africe a ve své vlasti má velký vliv.

"Tady v Senegalu je Youssou Ndour národním hrdinou," vysvětluje Yacine Diop Djibo, ředitel pobočky Malárie už ne v Senegalu.

"Třicet let je součástí našeho života a složil a zazpíval mnoho, velmi mnoho písní. Je osobou veřejného významu a také výzkumy, které jsme prováděli před zahájením kampaně, ukázaly právě na něj jako na nejvhodnějšího kandidáta. Je to příklad úspěšného muže a má hlas, kterému by lidé měli naslouchat."

Velice účinným způsobem, jak informovat veřejnost o metodách prevence malárie, se ukazuje být kombinace různých médií jako rozhlas, živá hudební vystoupení a textové zprávy rozesílané mobilní sítí.

Zakladatelka Lalela projektu Andrea Kerznerová je zastánkyní využívání umění a kultury při pomáhání lidem žijícím v extrémní chudobě. Její tým při práci v zemích po celé Africe využívá nápady a představivost při řešení komplexních problémů.

"Tvořivost a tvorba znamená spojení lidí v emocích," říká Kerznerová. "Pokud přesvědčíte lidi, aby zapojili svou kreativitu, zasáhnete je mnohem hlouběji a oni skutečně porozumí. Síla umění přítáhne lidskou pozornost a způsobí změnu v chování daleko čitelnější než pouhé vydávání pokynů a návodů, co by lidé měli, nebo neměli dělat."

Kampaň Noční hlídka se letos v létě společně s distribucí osmi a půl miliónu moskytiér rozšíří také do Kamerunu.

Photo caption:

Senegalské ženy s moskytiérami. Credit: Malaria No More

 Other Language Versions

SNS logo
  • Website Design