print logo

Annie Lennox odwiedziła redakcję gazety ulicznej w Malawi

 Street News Service 28 February 2019

Gwiazda muzyki pop Annie Lennox została w piątek powitana okrzykami zachwytu przez sprzedawców gazet ulicznych pod biurem The Big Issue w Blantyre. Jej wizyta w stolicy Malawi była cześcią jej pierwszej podróży jako wysłanniczki Parlamentu Szkocji. (802 Words) - By Lameck Masina i Danielle Batist

Share

SNSEU_annielennox_malawi_ 1

Annie Lennox and The Big Issue Malawi's executive director Omega Chanje look at recent issues of the magazine. Photo: Davison Makhole

SNSEU_annielennox_malawi_ 2

The Big Issue Malawi vendors welcome Annie Lennox to the magazine’s Blantyre office. Photo: Davison Makhole

SNSEU_annielennox_malawi_ 3

The Big Issue vendors and staff with Annie Lennox. Photo: Davison Makhole


Photo: Annie Lennox i dyrektor wykonawczy Big Issue Malawi, Omega Chanje nad ostatnimi wydaniami magazynu. Fot. Davison Makhole

- Myślę, że wykonujecie świetną pracę. Gazeta uliczna zmieniła życie wielu ludzi. Wysiłek waszej organizacji przenika na sam dół. I jest to bardzo istotne. - podkreśliła Lennox,  zwracając się do sprzedawców gazety oraz pracowników redakcji.

Magazyn został założony w 2009 roku dzięki pomocy Międzynarodowej Sieci Gazet Ulicznych - International Network of Street Papers (INSP), organizacji która ma swoją siedzibę w Glasgow. Gazeta umożliwia zarabianie na życie czterystu bezdomnym oraz będącym w ciężkiej sytuacji mieszkaniowej osobom. Magazyn ukazuje się w nakładzie 1500 egzemplarzy co dwa miesiące i sprzedawany jest na ulicach Blantyre, Lilongwe, Mzuzu, Zomba i Mangochi.

- Jesteśmy bardzo dumni z The Big Issue Malawi oraz z pracy, jaką wykonuje cały zespół, aby zabrać osoby ubogie oraz bezdomne z ulicy i zaangażować je w pracę - podkreśla dyrektor wykonawczy INSP Lisa Maclean. - Rząd Szkocji okazał się ogromnym wsparciem dla partnerstwa pomiędzy INSP oraz The Big Issue Malawi i jego wkład w  łagodzenie skutków ubóstwa w Malawi jest naprawdę znaczący. Sukces wizyty Annie Lennox dodatkowo pomoże docenić wspaniałą pracę, jaką wykonuje The Big Issue Malawi i dać przepustkę do działania na kolejne lata.

Po zwiedzeniu oddziału dystrybucji The Big Issue Malawi, Annie Lennox zaprosiła sprzedawców do zaśpiewania kilku utworów.

- Muzyka jest wspaniałym nośnikiem przekazywania wiadomości w międzynarodowym języku - śmiała się Annie.

Lennox odniosła się  do  własnej kampanii przeciwko HIV/AIDS nazwanej SING (Zaśpiewaj):

- Kiedy przyjeżdża się do jakiegokolwiek afrykańskiego kraju, pierwsza rzecz, która uderza to fakt, że ludzie śpiewają. Dzisiaj także zaśpiewaliśmy i pójdziemy z tym dalej. Dlatego właśnie nazwałam swoją kampanię SING (Zaśpiewaj) - podkreślała Annie.

Lennox obserwuje pozytywne zmiany w dziedzinie zapobiegania HIV/AIDS w porównaniu z jej poprzednią wizytą w Afryce. W licznych kampaniach uczestniczy już od wielu lat.

- Moja kampania polega na rozmowach, na dialogu, gdyż jest to walka z piętnem. Brak rozmów o tym problemie ma skutek śmiertelny. Malawi przechodzi w tej dziedzinie transfromację. Odwiedzam miejsca, w których jeszcze dziesięć lat temu sytuacja byłaby zupełnie inna - podkreślała gwiazda muzyki pop. - Odwiedziłam wioski, w których dziesięć lat temu ludzie chorujący na HIV/AIDS zostaliby wyrzuceni. Dzisiaj, wodzowie plemion witają z otwartymi ramionami w swoich społecznościach osoby dotknięte HIV - oferując im wsparcie a nie wyrzucając je czy wykluczając. Dzisiaj to piętno powoli się zmniejsza.

Malawi jest dziś jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Większość młodych, zamieszkałych w miastach dorosłych osób poszukuje pracy, której nie ma i często zostają bez dachu nad głową. Piętno  bezdomności jest ogromne, gdyż jest ono często kojarzone z żebractwem, prostytucją i HIV, co prowadzi do wykluczenia ze społeczeństwa. The Big Issue Malawi pracuje nad tym, aby zwrócić uwagę na te kwestie.

Lennox pochwaliła wysiłki gazety ulicznej.

- To jest naprawdę oddolna przemiana i czuję się naprawdę niezmiernie zachęcona waszą działalnością. Każdy może odegrać rolę w tej przemianie. Jestem sama, ale robię tyle, ile mogę. Razem możemy zainspirować innych, żeby zwrócili na pewne problemy uwagę i poświęcili im czas.

Dyrektor wykonawczy The Big Issue Malawi Omega Chanje-Mulwafu była "zachwycona" wizytą szkockiej piosenkarki i stwierdziła, że jej zachęcające wystąpienie "podniesie morale sprzedawców."

Sara Sangaya jest jedną z osób sprzedających gazetę uliczną w Blantyre.

- Jestem wdową wychowującą dzieci i większość z moich wydatków pokrywam z pieniędzy zarobionych ze sprzedaży  gazety na ulicach. I chociaż nie jestem w stanie pokryć z tego wszystkich swoich potrzeb, jestem pewna, że dzięki pomocy The Big Issue Malawi zrobię krok naprzód w moim życiu.

Marszałek Parlamentu Szkocji, Alex Fergusson, dołączył do Lennox w części jej wizyty w Malawi. Prezydent Parlamentarnego Stowarzyszenia Wspólnoty Oddział Szkocki - Commonwealth Parliamentary Association Scotland Branch (CPASB)  powiedział, że był "pod wyjątkowym wrażeniem" wysiłków poczynionych przez szkockie oraz lokalne organizacje pozarządowe na gruncie lokalnym.

Zaledwie w kilka godzin po powrocie z wizyty do Szkocji, marszałek tak relacjonował swoje wrażenia:

- Ubóstwo, z jakim spotykamy się odwiedzając taki kraj jak Malawi,  jest na poziomie, jakiego nie znamy w Szkocji. Problemy są ogromne, jednak wrażenie z jakim odjeżdżałem było takie, że robiąc malutki wkład,  można osiągnąć naprawdę dużo - zaznaczył Alex Fergusson. - Odwiedziliśmy wiele projektów wspieranych przez m.in. szkockie organizacje pozarządowe. Jedna z sióstr przełożonych szpitala miała łzy w oczach, kiedy opowiadała nam jak bardzo spadła śmiertelność dzieci od czasu, kiedy wybudowano nowy oddział. Nie pozostawia to obojętnym. Annie  i ja jesteśmy przekonani o potrzebie ciągłej pomocy dla Malawi. Chcemy powiedzieć ludziom w Szkocji: Nie zaprzestawajcie swojej pracy na ich rzecz. Ona naprawdę zmienia tamtejszy świat na lepszy.

 Other Language Versions

SNS logo
  • Website Design