print logo
  • Username:  
    Password:  

Miliony sledují seriál o AIDS

 INSP 11 March 2019

V Jižní Africe jsou telenovely nesmírně populární a řada z nich se těší mimořádné divácké přízni. Jedna z nich ale usiluje o víc než jen vysokou sledovanost – snaží se poučit a přitom neukazovat prstem. (672 Words) - By Elles van Gelder

Share

SNSEU_soulcity_ 1

A scene from Soul City. Photo: Soul City Institute

SNSEU_soulcity_ 2

A scene from Soul City. Photo: Soul City Institute

SNSEU_soulcity_ 3

A scene from Soul CIty. Photo: Soul City Institute


Jihoafrická Portia právě porodila syna Simphiwe, krátce nato oba zemřou. Matka i dítě nakažené virem HIV. Zdravotní sestřička Zanele chce zjistit, kdo je otec a odhaluje, že Portia byla znásilněna Duncanem. Duncan je otcem Simphiweho. Co teď?

Taková je dějová linka loňské řady seriálu "Soul City". Každý týden si kolem čtyř milionů Jihoafričanů zapíná televizi, aby se dozvědělo, co dalšího potká jejich oblíbené hvězdy. Řada, která právě skončila, se věnovala především problémům kolem alkoholizmu. Soul City balí moralitu do napínavého příběhu.

Duchovním otcem seriálu je skupina lékařů na klinice v Alexandře, rozsáhlé čtvrti hlavního města Johannesburgu. "Chodili k nim pacienti stále se stejnými problémy," vysvětluje Bongani Ndlovu z produkce seriálu Soul City. AIDS vylétlo na první příčku seznamu chorob, které nejčastěji řeší. Chtějí bránit jeho dalšímu šíření, ale kreativnějšími cestami než jsou billboardy a letáky.

Jejich seriál je jedním z největších úspěchů v novém mediálním žánru, který se nazývá "edutainment" (spojení anglických slov education a entertainment, pozn. ed.) a klade si za cíl vzdělávat veřejnost prostřednictvím zábavy. Učit a nenudit. Edutainment se používá v komiksu, kreslených groteskách, počítačových hrách, filmech, rozhlasových a televizních pořadech a jeho obliba roste stejně jako počet organizací využívajících tuto komunikační techniku.

"Někdy je ve scénáři, který dostaneme od lékařů, příliš mnoho informací a málo dramatu," prozrazuje Bongani Ndlovo. "Ale my víme, že dějové prvky jako intrika a žárlivost rozhodují o úspěchu seriálu. Kdybychom akorát ukazovali prstem, diváci by televizi rychle vypnuli."

V jihoafrické televizi soutěží Soul City o sledovanost s nasládlou telenovelou z nablýskaného prostředí reklamní agentury. Tam, kde jeden seriál nabízí divákům snění o životě v luxusu, druhý poskytuje obraz světa bližšího a známějšího průměrnému Jihoafričanovi.

V průběhu posledních let se seriál zabýval nejedním závažným tématem. Jedním z nich bylo například časté střídání partnerů a nechráněný sex způsobující rychlé šíření smrtelného viru. Výzkumy dokazují, že na jihu Afriky je zcela běžné mít víc než jednoho partnera do postele. Třicet šest procent mužů a dvacet jedno procento žen sdílí lůžko s více partnery. Ve věkové skupině od patnácti do devatenácti je podíl ještě vyšší.

V současnosti pracují scénáristé na nové řadě seriálu Soul City. Témata, která se nyní chystají přenést na obrazovku, jsou význam správné lékařské péče v těhotenství a snížení rizika nákazy HIV pro obřezané muže.

David Dennis je herec, který si před lety v seriálu zahrál roli HIV pozitivního Sola. Jeho účinkování tehdy vyvolalo širokou diskuzi, protože veřejnost vnímala smrtelné onemocnění jako stigma.

"Má postava byla vyvrhel," vzpomíná osmačtyřicetiletý Dennis. "Sol přišel o práci, o dívku a rodinu, všechno proto, že byl HIV pozitivní. Tak to chodí v reálném životě. My jsme pomocí této postavy seznámili miliony diváků v Jižní Africe s nepříjemnou pravdou."

Produkční tým Soul City se také snaží získat mladší publikum programem pro děti "Soulbuddyz". Tento seriál je o partě dětí a jejich potížích s AIDS, sexem a závislostmi.

Hodnocení seriálu Soul City stejně jako dalších produktů ukazují ohromný dopad na veřejné mínění. Podle průzkumů prováděných v roce 2007 sledovalo Soul City osmdesát sedm procent všech dospělých v Jižní Africe, což je přes pětadvacet miliónů lidí. Počet lidí, kteří si přejí pečovat o někoho s virem HIV, následně vzrostl o dvacet procent. Počet dobrovolně testovaných na virus HIV se zvýšil o sedm procent a počet uživatelů kondomu o osm procent.

Jedna z fanynek seriálu Matsiko, žijící na předměstí Johannesburgu,  se už těší na nové díly.

"Sledovala jsem seriál společně se svou sedmiletou dcerou," vypráví matka samoživitelka. "Už je dost stará, aby se mohla dívat. To, co v seriálu vidí, je opravdový život. Náš opravdový život.  Muži, co příliš pijí, podvádí, nebo bijí své ženy. Takhle se naučíme, jak se s tím vypořádat, jak vzít vlastní život do svých rukou a rozhodovat o budoucnosti."

 Other Language Versions

SNS logo
  • Website Design